Dlouho jsem měla pocit, že existuje nějaká správná a špatná cesta. Ať už se jednalo o to jak se mám chovat, co je vhodné a co není, jak provádět jógové pozice, vždy jsem rozlišovala na to co „by se mělo dělat“ a naopak na to „co by se dělat nemělo“. Jak jsem ale postupovala v jógové praxi, začalo mi pomalu docházet, že to někdy není tak úplně jasné a navíc, že naopak mnohdy se to, co mi připadá v daný moment dobré a co špatné se v průběhu času mění.

 

Praxe je v nás pevně ukotvena když je dělána po dlouhou dobu, bez přerušení a s oddaností.

Tahle sútra je podle mých učitelů (a prý byla i podle Pattabhi Joise ) ultimátní odpovědí na to, když se studenti jógy ptají „Kdy už...“ (si dám nohu za krk, budou pro mě proskoky snadné, dosáhnu stavu jógy,...).

 

Nyní započíná jógové učení.

Nevím jak to máte vy, ale kdykoliv jsem já někde slyšela o jóga sútrách vždy se mluvilo hned o té druhé. „Yogah citta vritti nirodha“ , vždy se mluvilo o tom, co pro nás jóga může udělat, respektive co se děje, když jsme ve stavu jógy a úplně první sútra se neřešila. Když jsme pak na učitelském tréninku poprvé s Kino MacGregor procházeli patanjaliho jóga sútry jednu po druhé, byla jsem hned tou první doslova fascinována. To co mě zaujalo, byla její interpretace.

 

Představte si, že jdete na lekci jógy a před tím než se začne, musí všichni do sešitu u dveří sálu zapsat, jak dlouho už praktikují jógu. Učitel pak záznamy během lekce pročítá a na základě toho, jak dlouho se kdo věnuje józe očekává, že Maruška se dá obě nohy za krk, Petr bude stát na rukách alespoň minutu a Jana, která začala minulý týden, bude mít v pozici psa hlavou dolů paty 5 centimetrů nad zemí.

 

Když na nás naléhají negativní myšlenky ( ve smyslu nutkání porušování morálních kodexů yama a niyama), měli bychom kultivovat myšlenky opačné (tedy pozitivní, směřující k dodržování yam a niyam).

 

Jsou 3:30 místního času a já rozbaluji jógamatku na Quatarském letišti. Raději začínám hodně brzy, protože můj let do Prahy je už v 8 ráno a cestou do Thajska jsem díky své jógové praxi skoro nestihla svůj navazující let. Tohle letiště je naštěstí jedno z těch, kde se dají najít místa, která jsou mimo hlavní ruch.


Kontakt


Kateřina Burešová

Steinerova 974/20
14900 Praha 11

4 min. chůze od metra Háje
za Lidlem