Aštanga jóga jako cesta sebepoznání

V dnešní době si můžeme vybrat z nepřeberného množství jógových stylů. Většinou se liší mírou dynamiky pohybů, tím jak dlouho setrváváme v jógových pozicích, ale často i použitím (nebo naopak nepoužíváním) jógových pomůcek. Věřím, že každý si můžeme najít takový styl, který bude nejblíže našemu temperamentu a našim momentálním potřebám. Také věřím, že každý z jógových stylů má jistě co nabídnout, i když u takové pivní jógy si nejsem úplně jistá :-D. Každopádně ráda bych vám dnes nabídla svůj pohled na styl, kterému se věnuji již téměř 9 let. O původu Aštanga jógy a jejím systému jste si již v Jóga Dnes jistě něco přečetli. Velice zjednodušeně jde o několik „sestav“ jógových pozic, které mají vždy sejné pořadí a praktikant jógy by je měl v nějaké formě a míře zařadit do svého životního rytmu 6 dnů v týdnu. Téměř každý den se tedy postavíte na podložku a v podstatě víte, co bude následovat. Tak to alespoň může vypadat z vnějšího pohledu. Jelikož je ale tělo každý den trochu v jiné kondici a každý den potřebuje něco alespoň trochu jiného než den předchozí, mění se i naše praxe a hlavně pocity z ní.

Jóga mi zničila život

Zní vám to zvláštně? Taky všude slyšíte a čtete, jak někomu jóga život zachránila, nebo zlepšila?
Zamysleli jste se někdy ale vy sami nad tím, co všechno se ve vašem životě změnilo, od té doby, co se jeho součástí stala jógová praxe? A nad tím, co všechno z něj zmizelo a odešlo? Ale pokud se vám život ještě díky józe neobrátil vzhůru nohama, díky tomu že do něj pronikla jóga, máte ještě šanci. Mě nikdo před tím, než jsem začala s jógou praxí, nevaroval, co všechno může být za pár let jinak. Ještě si můžete rozmyslet, jestli se do téhle disciplíny chcete opravdu ponořit. Když to totiž uděláte, může se stát, že dopadnete jako já…

Kino MacGregor zná mnoho z nás z videí na YouTube a dalších sociálních médiích. Tahle drobná učitelka, propagátorka, ale hlavně praktikantka aštanga jógy přijede letos poprvé do Prahy. Já se s ní potkala už poněkolikáté – tentokrát na workshopu v Berlíně a musím říct, že i po pouhých čtyřech dnech s ní jsem odjížděla plná nové inspirace a informací. A hlavně s pocitem, že čím déle znám tuhle ženu, která dvakrát ročně obcestuje celou zeměkouli, aby šířila něco, čemu sama naprosto věří a co jí změnilo život, tím víc chápu, co je na aštanga józe tak úžasné.

Poslední dobou trochu víc cestuju...A všechno tohle cestování má jeden společný jmenovatel - jógu. A nejde jenom o pozice, nebo filozofii, jde v podstatě o sebepoznání, které k téhle cestě k józe, cestě k jednotě, neodmyslitelně patří. Tyhle cesty jsou většinou východním směrem, ale někdy, jako teď, mě tahle touha po tom posunout se na téhle cestě zase trochu dál, respektive hlouběji, zavane i na západ.

Pomalu se nám přiblížilo jaro, což je současně jedno z nejkrásnějších období roku, ale i čas, kdy nejvíce praktikujících začne ustupovat od svých novoročních předsevzetí a přestávají tak pravidelně navštěvovat svou jógovou podložku. Na začátku roku jsme hezky nastartovali. Koupili si permanentku od jógového studia, jógamatku, nebo meditační polštářek a rozhodli se, že letos budeme praktikovat každý den, nebo alespoň několikrát týdně. Pár týdnů nám to vydrželo, ale pak ouha, místo na jógu jsme šli s kamarády na večeři, místo ranní meditace jsme si posunuli budík a rozhodli se, že si dáme své sezení až zítra.


Kontakt


Kateřina Burešová

Steinerova 974/20
14900 Praha 11

4 min. chůze od metra Háje
za Lidlem