„Letec“, ten kdo je někde (a občas i hodně) vysoko, potřebuje vnímat svou bázi, vnímat svoje tělo v prostoru a věřit. „Báze“ ten kdo letce, nejčastěji zespodu, podepírá, vyhazuje a pohybuje, vnímá svého letce a přizpůsobuje svůj pohyb tak, aby ho pokud možno udržel ve vzduchu a „spotter“ sleduje a vnímá oba a je okamžitě připraven letce chytit, když se něco nepovede. Díky tomu acro jóga učí soustředění, zodpovědnosti, ale i důvěře. Triky se samozřejmě dají dělat i v celých skupinách.

Acro jóga je rozhodně i velice hravá disciplína, často se začíná hrami kdy se pohybujete po místnosti, nebo po louce na všech čtyřech, někdy vydáváte zvuky, nebo soutěžíte se skupinkách v tom, kdo vytvoří nejveselejší tvar ze svých těl. Díky tomu se během lekcí a workshopů rychle spřátelíte - když společně s ostatními vydáváte „tygří pozdrav“ domnělé rozdíly mezi lidmi se v mžiku smažou.

Pro vyzkoušení acro jógy nepotřebujete před tím chodit na jógu, ale pravdou je, že síla, pružnost a koncentrace z jógy se na acru hodí. Když půjdete na lekci pro začátečníky budete určitě překvapeni, že zvládnete mnohem více, než vás dopředu napadlo, že bude možné. Díky tomu, že vám druzí pomáhají a učitel vám pozice ukáže a pak vás do nich navede je to často jednodušší, než se na první pohled zdá (ovšem, když pak chcete vyzkoušet něco, co jste viděli na sociálních sítích, občas zjistíte, že je to naopak mnohem těžší, než jste předpokládali :-D ).

Na acro józe mě jako učitele nejvíc baví to, že ti kdo ze začátku tvrdí, že něco „rozhodně nezvládnou“ to pak po pár pokusech s přehledem umí, baví mě dokazovat lidem, že zvládnou mnohem víc, než si jsou ochotni přiznat. Z pohledu studenta mě pak baví překonávat sama sebe, díky tomu, že se postupně učím důvěřovat své bázi, spotterovi i sama sobě (a to je na tom často to nejtežší).

Lekce pak většinou končí takzvaným terapeutickým létáním, nebo jednoduchou thajskou masáží. Takže přestože si při acro józe rozhodně zamakáte, odcházíte zrelaxovaní a příjemně osvěžení.

Acro jóga je vhodná pro všechny bez ohledu na věk a kondici. Potřebujete jen chuť zkusit něco nového a ochotu se to naučit. A možná ještě schopnost zasmát se sami sobě, ta se hodí hlavně v momentech, když se s partnerem nemůžete dohodnout, kdo může za to, že vám ten trik dneska nejde .

Napsáno pro časopis Jóga DNES


Kontakt


Kateřina Hilerová

Steinerova 974/20
14900 Praha 11

4 min. chůze od metra Háje
za Lidlem