Co je pro vás jóga – především? Cvičení, filosofie, duchovní cesta, nebo životní styl?
Jóga je pro mě vším z výše jmenovaného. Začala jsem přes její fyzický aspekt, ale brzy jsem pochopila, že když do života přijmu i její další stránky, nesmírně mě to obohatí. Moje nynější praxe vlastně se odehrává především mimo jógamatku, ale i na ásany si najdu čas každý den - dělají totiž dobře mému tělu i mysli.

Proč praktikovat jógu? Zdá se vám tahle otázka zrovna v tomhle jógovém časopise zbytečná? A položili jste ji někdy sami sobě? Tenhle seriál bude o tom, co mě osobně dává motivaci se (někdy i velice brzy ráno) postavit na jógamatku a začít se hýbat a dýchat. Nevím jak to máte vy, ale moje první motivace k jógové praxi, nebylo změnit celý svůj život... ale nakonec se to tak nějak postupně a nenápadně stalo. V podstatě pokaždé, když dopraktikuji a pak i během dne si uvědomuji, čím jógová praxe obohatila a obohacuje můj život. Co je díky ní pro mě snazší, srozumitelnější, víc v pohodě. A o tyto poznatky bych se s vámi v tomto seriálu článků podělila. Věřím, že vám přinesou motivaci dál jógovou praxi prozkoumávat, ať už s ní zrovna začínáte, nebo jste již mnoholetými praktikanty.

 

Pomalu se nám přiblížilo jaro, což je současně jedno z nejkrásnějších období roku, ale i čas, kdy nejvíce praktikujících začne ustupovat od svých novoročních předsevzetí a přestávají tak pravidelně navštěvovat svou jógovou podložku. Na začátku roku jsme hezky nastartovali. Koupili si permanentku od jógového studia, jógamatku, nebo meditační polštářek a rozhodli se, že letos budeme praktikovat každý den, nebo alespoň několikrát týdně. Pár týdnů nám to vydrželo, ale pak ouha, místo na jógu jsme šli s kamarády na večeři, místo ranní meditace jsme si posunuli budík a rozhodli se, že si dáme své sezení až zítra.

 

Kino MacGregor zná mnoho z nás z videí na YouTube a dalších sociálních médiích. Tahle drobná učitelka, propagátorka, ale hlavně praktikantka aštanga jógy přijede letos poprvé do Prahy. Já se s ní potkala už poněkolikáté – tentokrát na workshopu v Berlíně a musím říct, že i po pouhých čtyřech dnech s ní jsem odjížděla plná nové inspirace a informací. A hlavně s pocitem, že čím déle znám tuhle ženu, která dvakrát ročně obcestuje celou zeměkouli, aby šířila něco, čemu sama naprosto věří a co jí změnilo život, tím víc chápu, co je na aštanga józe tak úžasné.

 

Poslední dobou trochu víc cestuju...A všechno tohle cestování má jeden společný jmenovatel - jógu. A nejde jenom o pozice, nebo filozofii, jde v podstatě o sebepoznání, které k téhle cestě k józe, cestě k jednotě, neodmyslitelně patří. Tyhle cesty jsou většinou východním směrem, ale někdy, jako teď, mě tahle touha po tom posunout se na téhle cestě zase trochu dál, respektive hlouběji, zavane i na západ.

 

Zní vám to zvláštně? Taky všude slyšíte a čtete, jak někomu jóga život zachránila, nebo zlepšila?
Zamysleli jste se někdy ale vy sami nad tím, co všechno se ve vašem životě změnilo, od té doby, co se jeho součástí stala jógová praxe? A nad tím, co všechno z něj zmizelo a odešlo? Ale pokud se vám život ještě díky józe neobrátil vzhůru nohama, díky tomu že do něj pronikla jóga, máte ještě šanci. Mě nikdo před tím, než jsem začala s jógou praxí, nevaroval, co všechno může být za pár let jinak. Ještě si můžete rozmyslet, jestli se do téhle disciplíny chcete opravdu ponořit. Když to totiž uděláte, může se stát, že dopadnete jako já…


Kontakt


Kateřina Hilerová

Steinerova 974/20
14900 Praha 11

4 min. chůze od metra Háje
za Lidlem